TEMAT

Uszczelnianie przewodów kominowych

Regularne czyszczenie i konserwacja spalinowych przewodów kominowych i wentylacji grawitacyjnej to obowiązek każdego właściciela budynku. Nieszczelny komin w parze z nieskuteczną wentylacją może stanowić zagrożenie dla osób przebywających wewnątrz budynku. Co więcej, nagromadzenia sadz i zanieczyszczeń w przewodach kominowych znacznie zwiększa ryzyko pożarowe.

Jak zadbać o komin i przewody wentylacyjne?

Utrzymanie kominów spalinowych i przewodów wentylacyjnych w dobrym stanie wymaga regularnych przeglądów technicznych. Stan kominów i wentylacji powinno się kontrolować przynajmniej raz w roku. Jest to zadanie dla doświadczonego kominiarza, który podczas oględzin jest w stanie ocenić skuteczność i stan techniczny instalacji kominowych. W przypadku spadku skuteczności lub widocznych oznak zanieczyszczenia komina zazwyczaj zleca się jego czyszczenie. Warto dodać, że okresowe czyszczenie to element dobrych praktyk mających na celu utrzymanie przewodów kominowych w dobrym stanie. Dlatego warto raz na jakiś czas profilaktycznie zlecić usługę tego typu.

Analiza stanu technicznego komina

W przypadku gdy podczas analizy stanu technicznego okazuje się, że komin jest mocno zanieczyszczony, a w związku z tym ma zbyt małą średnicę, by skutecznie odprowadzać spaliny, konieczne jest jego czyszczenie lub frezowanie. Czasami, szczególnie w starszych budynkach mogą pojawić się nieszczelności przewodów kominowych i wentylacyjnych wzniesionych z cegieł lub betonu. W takich okolicznościach konieczna jest renowacja przewodów kominowych. Naprawa lub dostosowanie komina może być też konieczne w przypadku zmiany technologii grzewczej w budynku. Zazwyczaj dzieje się tak, gdy właściciel zmienia piec C.O. na nowoczesny kondensacyjny lub turbo.

Techniki renowacji przewodów kominowych

Przygotowując się do renowacji komina, warto dowiedzieć się więcej na temat powszechnie stosowanych technik renowacji i napraw przewodów wentylacyjnych i kominowych. Okazuje się, że dostępnych jest kilka różnych sposobów osiągnięcia oczekiwanego celu. Wybór właściwego zależy od stanu technicznego komina, warunków w miejscu prac oraz od celu ingerencji. Jeżeli komin ma być udrożniony i uszczelniony, stosuje się inny zestaw technik niż w przypadku adaptacji komina do współpracy z nowoczesnym urządzeniem grzewczym, które produkuje tzw. zimne kwaśne spaliny.

Współczesne techniki renowacji kominów umożliwiają prowadzenie prac bez ingerencji w konstrukcję komina. Ponadto, są praktycznie nieuciążliwe dla mieszkańców. Jako najważniejsze wymienia się frezowanie, szlamowanie oraz instalowanie nowych wkładów elastycznych lub z rur kwasoodpornych.

Frezowanie komina

Frezowanei komina jest to technika udrażniania kominów, które nieskutecznie odprowadzają spaliny. Współczesne frezowanie umożliwia mechaniczne powiększenie średnicy komina bez konieczności częściowego rozbierania jego konstrukcji. Ponadto, dzięki frezowaniu uzyskuje się gładką i równą powierzchnię komina. Dzięki temu jest często stosowane jako technika przygotowawcza do właściwej renowacji nieszczelnych kominów.

Szlamowanie komina

Szlamowanie komina zazwyczaj stosowane w parze z frezowaniem, w którego trakcie komin jest oczyszczany z osadzonych zanieczyszczeń i wykwitów oraz grubych kawałków zaprawy, cegieł czy kamieni, które mogłyby z czasem oderwać się i opadać. W przypadku niektórych kominów prace przygotowawcze można ograniczyć do ręcznego czyszczenia oraz kontrolowanego dopalania spalin. Samo szlamowanie polega na aplikacji masy uszczelniającej SKD na wewnętrzne ściany komina, które wcześniej nawilża się wodą. W zależności od porowatości komina i wewnętrznych przewężeń aplikację masy powtarza się kilkukrotnie. Zazwyczaj są to dwie, trzy aplikacje. Masę można nakładać w temp. powyżej 3° C, a eksploatacja komina może być wznowiona już po 24 godzinach.

Elastyczne wkłady Flex / Spiro

Montaż elastycznych wkładów flex/spiro ze stali nierdzewnej to dobre rozwiązanie do szybkiej renowacji lub dobudowy kominów. Elastyczne wkłady ze stali nierdzewnej można stosować w krzywych kominach, w których montaż prostych rur byłby niemożliwy. Montaż wkładów flex umożliwia renowację kominów bez frezowania. Zastosowanie rury o właściwej średnicy praktycznie eliminuje nieszczelności i zagrożenie uszkodzenia elementów przez odłamki zaprawy, cegieł, kamieni lub nagromadzonych zanieczyszczeń.

Wkłady Alufol

Elastyczne wkłady Alufol są alternatywą dla rur typu flex są elastyczne wkłady kominowe w formie aluminiowych rękawów Alufol. Montaż wkładów tego typu jest zdecydowanie najmniej pracochłonny. Procedura w większości przypadków zajmuje około godziny. Rękaw idealnie odwzorowuje krzywiznę i pokrywa nierówności komina. Mocna folia aluminiowa zabezpiecza przed opadem zanieczyszczeń z zaprawy z komina. Trwałość rękawów jest szacowana na przynajmniej 20 lat i można je stosować do przewodów wentylacyjnych grawitacyjnych i mechanicznych.